Založ si blog

Nie dane a dane, ale čo za ne. . .

Od roku 1989 bolo na Slovensku (v Československu) veľa ministrov financií, veľa šamanov aj babrákov, záchrancov aj privatizérov, veľa rečí, málo pravdy.  Pozrime sa na vývoj príjmov a výdavkov v číslach.

Tabuľku som pripravil z údajov štatistického úradu :

01.jpg

 

Väčšina politikov sa venuje hlavne stĺpcu príjem, zvyšujú dane, zavádzajú nové… Máloktorí sa však venujú výdavkom samozrejme v zmysle ich znižovania. Ak sa pozrieme na tabuľku, výdavky nám pekne rastú. Rast výdavkov však nekopíruje aj rast príjmov, to znamená, že naši politici si musia na svoje kreácie výdavkov peniaze požičiavať. A ako vidíme požičiavajú si naozaj veľa a stále. Veď treba sa odmeniť sponzorom, kamarátom, voličom a na to treba peniaze.

 

Ako to vyzerá s vývojom Slovenského dlhu? Ponúkam tento graf :

02_res.jpg

Ak chceme správne prečítať tento graf, je potrebné si uvedomiť aj to kto bol práve pri moci a akú programovú prioritu pri tvorbe rozpočtu použil. Ak sa pozrieme na roky Mečiarových vlád, vývoj dlhu je v kontexte 20-tich rokov relatívne malý, aj keď ho kresal privatizáciou. Potom nastúpil Dzurinda a ak si uvedomíme príjmy z masívnej privatizácii, nárast dlhu je podľa mňa naozaj velký!!! Druhá Dzurindová vláda, však dostala dobré tempo, deficit sa postupne znižoval a dobrá kondícia ekonomiky, pokračovala aj počas 2 rokov Ficovej vlády, až prišla kríza 2008. Rok 2009, tu vidím niečo podobné ako s Radičovej rokom 2011. Snažili sa byť za pekných, mať pekné čísla deficitu, nezamestnanosti, rastu a financie investované, do týchto čísel, sa prejavili brutálnym nárastom deficitu v roku nasledujúcom. Nasledoval pád Radičovej vlády, a druhá vláda Fica. Pre rok 2013 máme zatiaľ len predpoklad príjmov a výdavkov a z toho kalkulovaný deficit, jeho reálnu výšku však môžeme len odhadovať, či veriť v jeho klesajúcu tendenciu.

Zaujímavý je pre mňa sumár všetkých deficitov, ktorý činí 34 358 645 390€ to je 1 035 088 551 019 SKK za históriu Slovenska. Toľkoto si napožičiavali naši politici, percentuálne rozdelenie tohto koláča vyzerá takto :

03_res.jpg

Tu je odpoveď kto najviac zadlžil Slovensko, nie je však taká jednoduchá ako vyzerá. Populisticky by sa dalo povedať, že Fico, ale ako to je v skutočnosti? Najmenej k tomu prispel Mečiar, paradox, asi najlepšie hospodáril, uvažujete so mnou len ekonomické rozmery ich vládnutia nie iné, ktorých bolo aj je neúrekom. Mečiar však privatizoval. Ako druhá v poradí je Radičová, ale ona to stihla za dva roky. Ak by tu však bola 4 roky zadlžila by Slovensko o 14 miliárd čo sa Ficovi nepodarilo ani za 5 rokov. Potom nasleduje Dzurinda, za svojich 8 rokov vládnutia získava 2. priečku naj zadlžovača pri vedomí, že sprivatizoval a predal naozaj „všetko“ : )  čím si vylepšoval toto číslo. A víťazom sa stáva pán Fico. Žiadny ekonóm nemôže poprieť, že kríza zatriasla našim hospodárením a ukázala nevyhnutnosť jeho skresania. Ako sa hovorí  „politika je umenie možného“ , je však nemožné, že by politik nechcel byť znovu zvolený a tak vyzerajú aj ich konsolidácie. Každý z nich atakuje a znásilňuje príjmovú stránku. Máloktorí hovoria o šetrení. Prepáčte všetci hovoria o šetrení, no nikto z nich nešetrí. Výdavky stúpajú 20 rokov.

Ako je vidieť na tejto tabuľke príjmy aj výdavky stúpajú, až na roky 2004 a 2005 kedy Dzurindovi medziročne klesli, ale to určite niečo predal, čím to docielil : )

04.jpg

Slovenský politici si za históriu Slovenska požičali 34 miliárd € teda cca 1 bilión korún, aby z nich platili diaľnice, školstvo, zdravotníctvo, sociálne veci atď…  Potom sa postavia pred kamery a na tribúny a rozprávajú Vám, že vám garantujú bezplatné školstvo, zdravotníctvo a sociálne istoty. Ako je však vidieť nič nie je zadarmo, dokonca ani požičiavanie nie je zadarmo. Slovensko má 20 rokov, je to tínedžer, ktorý sa stále učí ako sa správať k iným ako si kupovať len také auto na aké má, oblečenie, len také ako mu výplata dovolí. Nevie to však stále pochopiť, minul „otcovi“ všetky úspory, zadlžil sa až po uši. Každé narodené dieťa na Slovensku okrem „kočíkového“ dostane do vienka aj sekeru cca 7 000€. Na záver chcem podotknúť, do týchto čísel sa nezapočítavajú naše príspevky do záchranných európskych fondov, eurovalov a iných prasačín, pretože kreatívni Európski ekonómovia to v deficitoch štátov nechceli vidieť. Ako teda? Viac ako lepšie zajtrajšky, vidím prejedené včerajšky…

Bude kandidovať? Či nebude? To je alfa otázka! ! !

13.08.2013

Začína sa nám zvolebnievať, prezidentské voľby nám klopú na dvere. Momentálny priebeh kampane je v podobe zopár bilbordov po Slovensku, sem tam nejaký šplech do tlače či na obrazovke. Ale viac »

Český „truc“ je možno riešením pre Slovensko

27.06.2013

Ako tak sledujem čo sa deje u susedov v Čechách, napadlo ma, že to vôbec nie je zlé riešenie : ) Skúsim Vám to teda vysvetliť ako to myslím, najprv však k politike našich českých bratov viac »

Politický generálny prokurátor rovná sa beztrestnosť a pohoda

18.06.2013

Nie je náhoda že voľba GP je pre politikov mimoriadne dôležitá, nie je náhoda, že trvá tak dlho, nie je náhoda, že ani súčasná opozícia za čias Ivety Radičovej ho nevedela zvoliť. Ide viac »

Andrej Danko

Za jednu z najväčších výziev pre EÚ považuje Danko ochranu dát

15.11.2018 14:08

Uviedol to počas vyhlásenia po rokovaní so zástupcami parlamentov Česka, Poľska, Maďarska, Francúzska a Nemecka.

Peniaze, libra, dolár, euro

Llibra padá, zráža ju neistota s brexitom

15.11.2018 14:07

Libra sa prepadá a britské vládne dlhopisy posilňujú. Dôvodom sú neistoty spojené s brexitom.

Džamál Chášakdží, novinár, vražda

Saudskoarabský prokurátor potvrdil rozštvrtenie Chášakdžího, žiada tresty smrti

15.11.2018 13:45

Osobou, ktorá vraždu nariadila, je podľa neho bývalý poradca kráľovského dvora Saúd Kahtání.

Kia ProCeed - 2018

Žilinská Kia Motors spustila výrobu modelu ProCeed

15.11.2018 13:29

Spoločnosť Kia Motors Slovakia spustila v Tepličke nad Váhom výrobu modelu Kia ProCeed, ktorý absolvoval verejnú premiéru na autosalóne v Paríži.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 58892x
Priemerná čítanosť článkov: 2031x

Autor blogu

Kategórie